ضد آب یا مقاومت در برابر آب

ضد آب یا مقاومت در برابر آب

 

ضد آب یا مقاومت در برابر آب

حقیقت این است که هیچ ساعتی ضدآب نیست. همیشه برای میزان فشار آبی که یک ساعت می­ تواند تحمل کند محدودیت وجود دارد. اصطلاح Waterproof به معنی این است که تحت هیچ شرایطی آب به داخل ساعت نفوذ نمی ­کند. این به آن معناست که رطوبت از بدنه عبور نمی ­کند تا به موتور ساعت برسد. این در حالی است که تحت شرایط خاص به هر چیزی می­ تواند آب وارد شود. بنابراین در صنعت ساعت سازی ، ما توانایی ­های ساعت را در تحمل فشارآب Water Resistant می ­نامیم.

کلمه ی “ضد آب” ، توسط کمیسیون تجاری فدرال غیر مجاز اعلام شده است. به این دلیل که در شرایط مطبوع هر چیزی ، قابلیت نفوذ به  داخل شی را دارد. با این وجود عبارت ضد آب تقریبا در تمام جهان به غیر از سوئیس استفاده می شود.

اگر در پشت ساعت من “Water Resistant” مهر شده باشد ، چه معنایی دارد؟

ساعتی که با کلمه ­ی “Water Resistant” مهر شده باشد دارای محفاظ در برابر رطوبت است. این می ­تواند شامل قطره­ های آب ناشی از شستن دست­ها یا قطرات باران باشد. اما Water Resistant یا مقاومت در برابر آب به معنای این نیست که با در دست داشتن ساعت بتوانید شنا کنید یا دوش بگیرید.

آب می تواند بزرگترین دشمن ساعت باشد. اگر شنا یا ورزش می ­کنید باید سطح مقاومت در برابر آب ساعت را هر سال و به صورت دقیق چک کنید. بدنه ­ی بیرونی ممکن است خیلی بزرگ و ناهموار به نظر برسد اما موتور ساعت بسیار کوچک و ظریف است. تنها چیزی که بین ساعت شما و آب قرار دارد ، یک واشر کوچک است. یک حلقه ­ی کوچک O شکل که به طور معمول از لاستیک یا سیلیکون ساخته می شود. واشرهای مهر و موم کننده ا­ی که در اطراف میله­ ­ی متصل به کلید پوشر – سردسته – و تنظیم ­کننده ، در داخل بدنه ­ی ساعت قرار می ­گیرد ، با گذشت زمان ، خشک می ­شوند و قابلیت ارتجاع و درزگیری مناسب را از دست می ­دهند. به همین علت باید به صورت ادواری کنترل و در صورت نیاز تعویض شوند.

 

چگونه کلمه ی مقاومت در برابر آب را به یک ساعت مچی نسبت می دهند؟

به طور کل یک ساعت زمانی مقاوم در برابر آب شناخته می شود که بتواند فشار آب را در ۳۰ متری – ۹۹ فوت –  تحمل کند. گاهی اوقات مقاومت در برابر آبِ ساعت بر حسب فشار اتمسفر ساخته می شود. یک اتمسفر برابر با  ۱۰ متر یا ۳۳ فوت است و با علامت ATM نمایش داده می شود. بنابراین ساعتی که مقاومت در برابر آب آن ۳ ATM است تا عمق ۹۹ فوتی آب ، مقاوم است.

بار – BAR

بار یک واحد اندازه گیری فشار است ، که اساسا معادل ATM می باشد. اگر یک ساعت نشان می دهد که دارای مقاومت در برابر فشار ۳ بار است به این معناست که آن در برابر فشار آب تا ۹۹ فوت مقاوم خواهد بود.

در اینجا شما با  واحدهای اندازه ­گیری که در صنعت­ ساعت ­سازی معتبر هستند آشنا می شوید. این مقدارها به معنای میزان فشاری که ساعت می تواند تحمل کند هستند و نه میزان عمقی که در آن ، ساعت کار می کند.

 

۲ ATM یا ۲۰ متر :  ساعت تنها در برابربارش باران مقاوم است.

۲ تا ۳ ATM یا ۲۰ تا ۳۰ متر – مقاومت در شستن دست در زمان استفاده

۳ تا ۵ ATM یا ۳۰ تا ۴۰ متر – مقاومت در برابر قرار گرفتن در زیر دوش آب

۵ تا ۱۰ ATM یا ۵۰ تا ۱۰۰ متر – مجاز به استفاده در زمان شنا

۲۰ ATM یا ۲۰۰ متر – استفاده در هنگام غواصی یا همان ساعت غواصی

 

 

دریچه ی فرار هلیوم Helium Escape Valve

بسیاری از ساعت های غواصی حرفه ای به دریچه ی فرار هلیوم مجهز شده اند. یک ساعت با ویژگی مندرج برای غواصی حرفه ای در دریا های عمیق ، به فشار عمق دریا این امکان را می دهد تا از طریق یک دریچه و به صورت خودکار ، زمانی که فشار در داخل ساعت بیشتر از بیرون آن است ، تعادل را برقرار نماید.

ساعت رولکس با دریچه فرار هلیوم

 


نظرات

نظر شما

برای ثبت نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید